Поза тим, що кожен з нас має власні життєві випробовування, деяким людям доводиться проходити через особливо гострі психологічні проблеми - самотність і дискримінацію. І відбувається це тільки через те, що вони сповідують інші релігійні погляди чи мають іншу етнічну, соціальну, сексуальну приналежність. Відчуження таких людей є для них значно більшим випробовуванням, ніж їхня хвороба чи соціальні негаразди.
Для послаблення цієї напруги, знищення стереотипів, які блокують наше спілкування, а найчастіше є просто відображенням внутрішніх страхів, комплексів, невпевненості у собі, БФ "Салюс" організував проект "Жива бібліотека", основною метою якого є зрозуміти відмінність іншого, його проблему, перейнятися людським болем.
Від звичної книгозбірні "Жива бібліотека" відрізняється тим, що функцію книг тут виконують люди - представники соціально вразливих груп, які зазнають упередження та суспільної дискримінації чи навіть соціальної ізоляції.
Прочитати - означає поговорити. Читачем може стати будь-яка людина, що хоче добровільно поспілкуватися на складні, почасти "заборонені" суспільною мораллю теми. Головна умова - дружня атмосфера і спокійні, доброзичливі інтонації. Книгою може бути ВІЛ-позитивна особа, шукач притулку, біженець, колишній наркоман, гомосексуаліст чи будь-який інший представник соціально дискримінованої групи.
За словами Марії Коваль, керівника проекту, в День Львова участь у "Живій бібліотеці" взяли 130 людей. Найпопулярнішими "книгами" були розповідь колишнього наркозалежного, чоловіка, у минулому підвладного азартним іграм, гомосексуаліста і психолога.
"Через безпосереднє емоційне спілкування руйнується багато бар'єрів і знищуються кордони між людьми. Люди, переймаючи досвід та історії одне одного, переступають штучні стереотипи і стають ближчими один одному", - вважає Марія Коваль, наголошуючи на важливості таких проектів у проблемі суспільної дискримінації.
Окрім того, під час роботи "Живої бібліотеки" було проведено 250 швидких безкоштовних добровільних тестів на ВІЛ-інфекцію. У трьох випадках результат був позитивним. Поза психотерапевтичним ефектом, бібліотека виконує і просвітницьку функцію - від інформування про способи захисту від різних інфекцій та діагностику, до формування й підвищення рівня культури та освіченості суспільства у питаннях ВІЛ-інфекції, СНІДу.
До слова, за підсумками результатів анкетування молоді, проведеного БФ "Салюс", 30% незаміжніх жінок практикують незахищений секс (і 3% хлопців). Понад 80% дівчат та хлопців не знають, як правильно користуватися презервативом, а про любриканти, які аналогічно до презервативів покликані зменшувати ризик інфікування вірусом імунодефіциту, не знають майже 91% хлопців та 77% дівчат. На суспільну непоінформованість впливає також і те, що любрикантів майже немає у вільному продажу. Продають їх лише у чотирьох аптеках Львова, але за досить високою ціною й у великих тубах.
Проблема правильного використання презервативів та любрикантів, проведення численних інформаційних проектів, спрямованих на підвищення рівня культури українського суспільства, доступна інформація про способи діагностики ВІЛ - все це є потенційною можливістю хоча б частково зменшити темпи концентрованої епідемії, яку маємо зараз в Україні. За прогнозами фахівців, до 2010 року буде 600 тисяч осіб, хворих на ВІЛ. Притому що нині вірус вражає активну й працездатну частину населення. Сьогодні на Львівщині зафіксовано 1334 хворих на ВІЛ/СНІД, хоча, щоб мати реальні дані, цю цифру як мінімум треба помножити на п'ять.