Були люди, у яких тест на ВІЛ виявився позитивним...
“Дні медицини”, які проходять у Львові з нагоди професійного свята медичних працівників, викликали ажіотаж серед жителів міста. Можливість безкоштовно перевірити стан здоров’я зацікавила громадян, які поспішили до розташованих біля поліклінік наметів. Кореспонденти “ВЗ” вирішили також взяти участь в акції - обстежитися та подивитися, як працюють медики для народу.
У перший день обстеження тривали на площі перед 2-ою міською поліклінікою, що на вул. Симоненка. Черги вишиковувалися до наметів, де вимірювали тиск. Поспішали перевіритися здебільшого люди похилого віку. В намет, де вимірював тиск представник компанії “Microlife” Степан Гаврищук, сьогодні навідалося понад 600 людей. “70% людей, яких ми перевірили, мають підвищений тиск. Хоча проблеми з тиском зазвичай бувають у людей старшого віку, 20% пацієнтів з високим тиском – молодь до 30 років”, - каже пан Степан. За його словами, “ідеальним” тиском вважається 120/80, граничним - 140/90. Інші показники є відхиленням від норми. “Ми не ставимо людині діагнозів, адже для того, щоб зрозуміти, які фактори впливають на тиск, знадобиться більш детальне обстеження. Відвідувачам з підвищеним тиском рекомендуємо відвідати кардіолога”, - розповідає Степан Гаврищук.
“Дні здоров’я” надали можливість львів’янам перевіритися на ВІЛ/СНІД. На відміну від традиційного тесту на ВІЛ, результатів якого чекають тижнями, це тестування разом з консультацією займало 15 хвилин. Ще однією відмінністю швидкого тесту є те, що кров на аналіз беруть не з вени, а з пальця. “За день ми встигли провести близько 90 тестувань. Серед них були люди, тест на ВІЛ яких виявився позитивним. “Правдивість” швидкого тестування - 99%, тому людей з підозрою на ВІЛ скеровували на повний аналіз”, - розповіла соціальний працівник благодійного фонду “Салюс” та консультант з питань ВІЛ/СНІД Ірина Кравців. За її словами, заразитися ВІЛ можна через кров, сперму, вагінальну речовину та грудне молоко, якщо вони контактують з раною чи пошкодженням у слизовій оболонці людини. Якщо заражена кров просто потрапила на рану людини, це ще не означає, що вона захворіє на ВІЛ, адже інфікована кров може витекти з рани. Для зараження обов’язкові такі фізичні фактори, як тиск та тертя.
До акушерів-гінекологів та консультантів з планування сім’ї зверталися менш інтенсивно, проте і тут були черги. За словами акушера-гінеколога Олесі Матушевської, молоді люди приходили, аби дізнатися про планування сім’ї. Траплялося, що приходив лише один з партнерів, та через деякий час приводив на консультацію свою “половинку”. Було багато хлопців віком 18-20 років, які хотіли більше дізнатися про контрацепцію. Старші жінки розпитували про клімакс.
На другий день намети розташували поблизу 4-ої міської поліклініки на проспекті Червоної Калини, 68, на Сихові.
Кореспондент “ВЗ” прийшла на місце події о десятій годині ранку. Біля поліклініки нікого не було. Лише через п’ятнадцять хвилин під’їхав виїзний флюорограф, винесли два столи, і лікарі в білих халатах почали неспішно розгортати плакати.
День здоров’я розпочався о дванадцятій. “Першими почали працювати два намети, в яких вимірювали тиск. Кожному пацієнту приділяли близько двох хвилин. Я вирішила зробити електрокардіограму. Хоча для цього виділили дві карети швидкої допомоги, охочих перевірити серце було більш ніж достатньо. Довелося вистояти в черзі цілу годину, а бойові бабусі стежили, щоб ніхто не проліз без черги. Проте кожен отримав консультацію лікаря, а якщо справи кепські – скерування до кардіолога 4-ої поліклініки.
На СНІД перевірялася найменша кількість людей. За ті дві години, що я провела на “лікувальному майданчику”, окрім мене, аналіз на ВІЛ/СНІД здала лише одна дівчина. Хоча процедура короткотривала, медсестра встигла мене запитати, що я знаю про способи поширення ВІЛ-інфекції, і лише після того лікар тестував кров.
Крім того, можна було зробити флюорографію і виміряти рівень цукру в крові. Останній аналіз робила найбільша кількість людей.
Пенсіонери, поки стояли у черзі, встигли обмінятися народними рецептами лікування, порадити одне одному лікарів-професіоналів і зробити філософський висновок, що життя непогане, - але здоров’я таки бракує”...
Наталія СОЛОДКІНА
Поліна МАЛЕВИЧ
Ольга ЛИПИНСЬКА
Газета "Високий замок"