Salus

Salus

15.06.2022 Початок реалізації проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні»

11.06.2022 ЗАПИТ ЦІНОВИХ ПРОПОЗИЦІЙ

03.05.2022 ПЕРЕДАЧА ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ ДЛЯ ПОТРЕБ ЗСУ

10.03.2022 Росія знову вторгається в Україну: як може реагувати медична спільнота?

23.02.2022 Сьомий вебінар англійсько-української он-лайн програми з проблем COVID-19 для лікарів

05.12.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №34

08.04.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №31

31.07.2016 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я

27.07.2016 У Львові провели акцію з профілактики гепатиту (+відео)

Перейти на стару версію сайту

Ресурсний центр ГУРТ

 

02.12.2009
Смак життя

Його повною мірою можуть відчути лише здорові люди. А здоров’я треба берегти й знати, як застерегтися від різних небезпек

Першого грудня світова громадськість відзначила Міжнародний день боротьби зі СНІДом та порозуміння з ВІЛпозитивними людьми. Для українців - це особлива дата, адже Україна має найвище поширення ВІЛінфекції серед усіх країн Європи і країн колишнього СРСР.

 

В Україні 340 тисяч людей, за висновками експертів, від 15 років і старше інфіковані ВІЛ. Це становить 0,86% усього дорослого населення. Проте лише 25% людей, які живуть з ВІЛ в Україні, протестувалися на ВІЛ і знають про свій ВІЛпозитивний статус. Торік було зареєстровано 34 тис. нових випадків ВІЛінфекції. За шість місяців 2009 року виявлено понад 10 тисяч нових випадків ВІЛінфекції проти 9,4 тисячі за аналогічний період 2008 року.

Львівщина, за словами головного лікаря Львівського обласного центру  з профілактики та боротьби зі СНІДом Мар'яни Служинської, за показниками поширеності ВІЛінфекції посідає п'яте місце з 27 адміністративних територій України. За три квартали 2009 року вперше в житті діагноз ВІЛінфекція був встановлений 389 особам, в тому числі в стадії СНІДу - 90 особам. Показник захворюваності на ВІЛінфекцію за дев'ять місяців 2009 року, порівнюючи з попереднім роком, зріс на 37,8%.

В області на 1 жовтня 2009 року перебувало на обліку 1490 ВІЛ-інфікованих осіб (в т.ч. 153 дітей), з них у стадії розгорнутих клінічних проявів (СНІДу) перебуває під наглядом 334 особи (в т.ч. 5 дітей). Ця цифра - фактична.

- СНІД - не лише медична проблема, а й соціальна, оскільки багато дітей залишаються сиротами після смерті своїх ВІЛінфікованих батьків, - каже Мар'яна Служинська. - За 9 місяців 2009 року взято на облік 48 дітей, які народжені ВІЛпозитивними матерями. Показник поширеності ВІЛінфекції найвищий у Бориславі - 179,8, Червонограді - 134,77, Стрию - 90,90, Львові - 87,89.

Серед шляхів інфікування домінує парентеральний - через введення наркотиків. З 389 осіб уперше в житті встановленим діагнозом ВІЛінфекції - 216 випадків припадає на парентеральний шлях, 117 - на статевий, 48 - передача ВІЛ від матері до дитини і у 8 випадках не визначений шлях інфікування.

Цьогоріч не зареєстровано жодного випадку зараження ВІЛ-інфекцією через переливання крові. Проте кожна людина, коли робить манікюр, татуювання, пірсинг чи здає аналіз крові в поліклініці, має пересвідчитися у стерильності інструментарію, бо від цього залежить не лише її здоров'я, а й життя.

 

Благодійний фонд "Салюс", який очолює Олександра Служинська, ось уже кілька років поспіль намагається донести до найширших верств населення, особливо так званих груп ризику, інформацію про поширення ВІЛ-інфекції, засоби захисту, поінформувати людей, де можна обстежитися й куди звертатися у випадку позитивного аналізу. Для цього втілює у життя різні проекти. Один з них - "Мобільна амбулаторія". У листопаді 2008 року Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД в Україні передав медичним організаціям України 14 мобільних амбулаторій. Одна із них працює при благодійному фонді "Салюс". Тут можна анонімно швидко обстежитися на ВІЛінфекцію та інфекції, що передаються статевим шляхом. У цій амбулаторії проведено 1400 тестувань на ВІЛ, 1200 на сифіліс, 1000 на хламідоз, 1000 на гонорею.

Цього року за підтримки Альянсу ВІЛ/СНІД почав працювати і Міжрегіональний інформаційно­ресурсний центр з питань ВІЛ/СНІДу, який очолила Оксана Кристиняк. Мета його діяльності - скоординувати дії усіх неурядових організацій, щоб найефективніше протистояти епідемії.

Але найбільш популярною серед жителів не лише Львова та області, а й інших регіонів, є програма "Мистецтво проти СНІДу", яка щороку завойовує все більше прихильників. У рамках цієї програми БФ "Салюс" уже презентував показ "Мода антиСНІД", "Бодіарт антиСНІД", конкурс дизайнерського одягу, конкурс плакатів, скульптури малих форм. Цьогоріч фонд організував конкурс "Смак життя", в якому взяли участь представники не лише Львова та області, а й інших областей України. Учасники конкурсу створили композиції зі страв, що відповідали тематиці акції. Компетентне журі оцінювало учасників за багатьма критеріями: висвітлення ідеї, техніка та якість виконання, нові дизайнерські знахідки та смакові властивості. Всі кулінарні витвори були оригінальними.

Переможцями конкурсу стали львів'яни Оксана Корінь та Юрій Васильєв, які приготували українські та французькі десерти: ялинка із заварних тістечок, десерти "Калинове диво" та "Зустріч у Львові".  

газета "Львівська пошта", Леся Бадандюх

Крапля камінь точить

Лише один з чотирьох знає про ВІЛ-позитивний статус