Salus

Salus

15.06.2022 Початок реалізації проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні»

11.06.2022 ЗАПИТ ЦІНОВИХ ПРОПОЗИЦІЙ

03.05.2022 ПЕРЕДАЧА ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ ДЛЯ ПОТРЕБ ЗСУ

10.03.2022 Росія знову вторгається в Україну: як може реагувати медична спільнота?

23.02.2022 Сьомий вебінар англійсько-української он-лайн програми з проблем COVID-19 для лікарів

05.12.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №34

08.04.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №31

31.07.2016 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я

27.07.2016 У Львові провели акцію з профілактики гепатиту (+відео)

Перейти на стару версію сайту

Ресурсний центр ГУРТ

 

19.07.2011
Проблема XXI століття для України
 

Україна впродовж кількох років залишається одним із лідерів у Європі за темпами розвитку епідемій ВІЛ/СНІДу та туберкульозу, протидія ж держави цьому залишається спорадичною

Назарій Тузяк, газета "Львівська пошта"

Минулого року в Україні зафіксовано найбільшу за роки незалежності кількість випадків СНІДу та смертей від хвороб, спричинених цим синдромом. Нещодавно про «почесне» місце України у поширенні ВІЛ/СНІДу нагадала і голова Комітету ВР з питань охорони здоров’я регіоналка Тетяна Бахтєєва. Під час зустрічі із виконавчим директором Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією Мішелем Казачкіним вона повідомила, що «ми другі у Європі і п'яті у світі за темпами поширення ВІЛ-інфекції і другі у Європі за темпами зростання мультирезистентного туберкульозу». Провину за такий стан Бахтєєва звично переклала на попередню владу, зазначивши, що невдовзі ситуація поліпшиться, позаяк питання розглядається на найвищому рівні: «Така ситуація – спадщина минулих років, коли у нас не було регулярного постачання протитуберкульозних препаратів і системної роботи в цьому напрямку. Сьогодні питання посилення протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції визначено президентом України Віктором Януковичем як пріоритетні напрями діяльності всіх гілок влади на всіх рівнях управління, а не тільки органів охорони здоров'я». 
 
Уважні спостерігачі
Про те, що президент помітив проблему ВІЛ/СНІДу, не сумніваємося, оскільки близько місяця тому у своєму зверненні до Генеральної асамблеї ООН теж поділився успіхами. «У боротьбі з епідемією ВІЛ/СНІДу в Україні є перші позитивні зрушення. Якщо п'ять років тому наша країна займала перше місце у східноєвропейському регіоні щодо темпів поширення ВІЛ-інфекції, то сьогодні вона вже опустилася на четверту позицію за цим показником», – зазначив тоді Янукович. Але чи отримуватиме ця проблема належну увагу без спостереження закордонних візитерів? Чи збільшуватиметься фінансування на потреби профілактики захворювань?
Сьогодні, як нам повідомили у Державній службі України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, фінансування на протидію поширення ВІЛ/СНІДу визначене Законом «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 – 2013 роки». Згідно з документом, на усі дотичні до проблеми «чуми XX століття» потреби протягом п’яти років планують виділити близько 3,6 млрд грн. (зокрема із державного бюджету – 2,9 млрд грн.). У Держслужбі з питань протидії ВІЛ/СНІДу повідомили, що передбачені цією програмою кошти виділяються не у повному обсязі.
Невтішний голос статистики
У той же час, згідно з останніми даними офіційної національної статистики, у 2010 році зареєстровано 20 500 нових випадків ВІЛ-інфекції. Усього ж з моменту виявлення інфекції в Україні (1987 рік) офіційно зареєстровано близько 182 000 випадків ВІЛ-інфекції, серед них  37 000 захворювань на СНІД, які у 21 000 випадків призвели до смерті. Зазначимо, що цифри можуть бути значно більшими, оскільки, за даними постійного представника ПРООН в Україні Олів’є Адама, сім  із десяти ВІЛ-позитивних осіб не знають про свій статус. Незважаючи на офіційні заяви про покращення, експерти фіксують – у 2010 році у 5861 людини знайдено СНІД, а ще 3096 українців загинули від смертей, пов’язаних із цим синдромом. Ці дані є найвищими за останні 20 років.
У Державній службі України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань «Пошті» розповіли, що основними шляхами передачі ВІЛу в Україні є статевий та парентеральний (ін’єкції, крапельниці). «Основним шляхом передачі ВІЛ в Україні з 1995 р. до 2007 р. включно був парентеральний, переважно при введенні наркотичних речовин ін’єкційним шляхом. Уперше у 2008 р. відбулася зміна питомої ваги шляхів передачі – частка парентерального шляху передачі стала менше статевого. Ця тенденція вказує на зростаючий вплив гетеросексуального шляху передачі ВІЛ. Разом з тим, таке зростання тісно пов’язане з ризикованою сексуальною поведінкою споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН) та їх статевих партнерів», – повідомили у Держслужбі. Там також зазначають, що минулого року тривало зростання (до 45%) частки осіб, які були інфіковані статевим шляхом, та зменшення питомої ваги інфікованих при введенні наркотичних речовин ін’єкційним шляхом – до 33,8%.
Зважаючи на фактичні показники та тенденції, пріоритетним напрямом державної політики протидії ВІЛ/СНІДу і далі залишається первинна профілактика – інформування про проблему, проведення соціальної роботи із дітьми та молоддю, пропаганда здорового способу життя, формування толерантного ставлення до людей, які живуть із ВІЛ. До того ж не останні надії покладають також і на закордонних партнерів. Із 2012 року протягом наступних п’яти років Глобальний фонд з протидії ВІЛ/СНІДу виділятиме фінансову допомогу Україні. Сукупно вона має сягнути 305 млн доларів.