За минулий рік у Львівській області із 120 тисяч людей, які пройшли тест на СНІД, близько тисячі отримали ВІЛ-позитивний результат
Марта Писарчук, Марія Юрків, газета "Львівська пошта"
Уперше випадок ВІЛ-інфекції у Львівській області зареєстрували ще у 1989 році. На сьогоднішній день вірус прогресує та набуває нових масштабів. Лише за перший квартал цього року в області виявлено 130 випадків ВІЛ-інфекції. Загалом же в Львівській області минулого року зареєстрували 479 нових хворих. При цьому варто зауважити, що вірус вражає найбільш працездатні верстви населення – репродуктивні вікові групи від 25 до 49 років.
Сумна статистика
Від першого зареєстрованого випадку захворювання і до початку цього року від СНІДу в області померло 258 осіб, в тому числі 5 дітей. Проте спостерігається великий відсоток смертних випадків і від інших захворювань, які вражали послаблену імунну систему ВІЛ-інфікованих. Так у більше половини хворих на ВІЛ/СНІД у 2011 році причиною смерті став туберкульоз.
Зараз загальний показник захворюваності у області становить 72,6 випадки на 100 тис. населення. Категорією із найбільшим ризиком інфікування досі залишаються споживачі ін’єкційних наркотиків. Але останніми роками спостерігається загальна тенденція до збільшення випадків інфікування ВІЛ статевим шляхом.
«Це свідчить про те, що вірус виходить в загальну популяцію. Адже починалась епідемія зі споживачів ін’єкційних наркотиків, і досить довго це була достатньо закрита група, де циркулював вірус. Сьогодні ж ми діагностуємо ВІЛ-інфекцію в людей, які ніколи не вживали наркотиків», - розповідає головний лікар Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Мар’яна Служинська.
Центр СНІДу
Кожна людина, яка хоче перевірити свій організм на наявність ВІЛ-інфекції, може звернутися до Львівського обласного центру з боротьби та профілактики СНІДУ. Тут пацієнти можуть абсолютно безкоштовно пройти тестування на ВІЛ-інфекцію, отримати фахову психологічну консультацію та пройти курс лікування. Зараз під диспансерним наглядом перебуває 1846 ВІЛ-позитивних, в тому числі 459 осіб з розвиненою стадією ВІЛ-інфекції, тобто хворі на СНІД.
Більше того, ЛОЦ СНІДу проводить активну профілактику захворюваності серед населення області. У Львові традиційно відзначається День пам’яті загиблих від СНІДу – третя неділя травня, і День солідарності з ВІЛ-інфікованими – 1 грудня. Разом з тим, працівники центру активно співпрацюють з управлінням освіти, соціальними службами і беруть участь у різноманітних круглих столах, тренінгах та інших заходах.
«Ми займаємось вторинною профілактикою, діагностикою і лікуванням ВІЛ-інфекції, проте чудово розуміємо, наскільки важливою є власне первинна профілактика, тому до таких акцій долучаємось дуже активно», - говорить головний лікар центру.
Також у ЛОЦ СНІДу функціонує кабінет «Довіра». Тут працюють лікар-інфекціоніст та психолог. Вони проводять дотестове консультування – мінімальний блок інформації про ВІЛ-інфекцію та умови здачі тесту. Після одержання результату кабінет надає два види допомоги.
«У випадку підтвердження наявності вірусу таке інформаційне консультування потрібне для підтримки пацієнта, адже дуже часто діагноз є несподіваним. Коли ж результат негативний, післятестове консультування несе більш профілактичне навантаження, знову ж обговорюються всі ризики інфікування вірусом імунодефіциту», - каже Мар’яна Служинська. Допомога психолога все ж найбільш необхідна тим людям, які після тесту дізнались про свій ВІЛ-позитивний статус, і такі консультації, як правило, не є одноразовими.
ВІЛ-позитивні матері
Великий відсоток жінок серед загального числа ВІЛ-позитивних людей (36,8%) та зростання тенденції до поширення вірусу статевим шляхом, призводить до збільшення кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями.
Профілактика передачі ВІЛу від матері до дитини є одним із найсуперечливіших компонентів профілактичних заходів, які існують на сьогоднішній день. За словами Мар’яни Служинської, якщо жінка вчасно приймає медикаментозну профілактику, правильно ведуться пологи, та вона відмовляється від натурального вигодовування, ймовірність народження дитини з ВІЛ-від’ємним статусом складає 90%.
У першому кварталі 2011 року стали на облік 26 інфікованих вагітних. Упродовж трьох місяців цього року в області було офіційно зареєстровано 23 дитини, народжені від ВІЛ-позитивних матерів. Також, у лютому 2011 року було встановлено факт інфікування дитини внаслідок переливання крові. Це сталось у відділенні інтенсивної терапії недоношених дітей Львівської обласної клінічної лікарні. Кров була заготовлена від донора, який знаходився на момент здачі крові в період між зараженням та появою антитіл, який ще називають сероконверсійним.
Станом на 1 квітня 2011 року на офіційному обліку в педіатра Центру СНІДу знаходиться 211 дітей, з них 36 дітей з підтвердженим ВІЛ-статусом. У решти, тобто 175 дітей, поки діагноз не уточнено.
Проблеми та потреби
Дуже часто постає загроза переривання постачання медикаментів для хворих, адже вони закуповуються централізовано. Проте в Міністерстві охорони здоров’я досі не проведені тендери з закупівлі препаратів. «На сьогоднішній день ми спланували свою діяльність так, що до кінця 2011 року немає загрози переривання терапії у нашому центрі. Більше того, ми маємо можливість в невеликій кількості набирати пацієнтів», - стверджує головний лікар ЛОЦ СНІДу Маряна Служинська.
До теми:
У регіоні епідемія ВІЛ-інфекції/СНІДу поширена нерівномірно. Досі є адміністративні території, де показник поширеності ВІЛ-інфекції перевищує середній по області у понад два рази: у Бориславі, Червонограді, Стрию та Львові. Така ситуація складається через те, що це – міста-лідери регіону серед ін’єкційного вживання наркотиків.