Salus

Salus

15.06.2022 Початок реалізації проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні»

11.06.2022 ЗАПИТ ЦІНОВИХ ПРОПОЗИЦІЙ

03.05.2022 ПЕРЕДАЧА ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ ДЛЯ ПОТРЕБ ЗСУ

10.03.2022 Росія знову вторгається в Україну: як може реагувати медична спільнота?

23.02.2022 Сьомий вебінар англійсько-української он-лайн програми з проблем COVID-19 для лікарів

05.12.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №34

08.04.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №31

31.07.2016 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я

27.07.2016 У Львові провели акцію з профілактики гепатиту (+відео)

Перейти на стару версію сайту

Ресурсний центр ГУРТ

 

09.04.2012
Рак стане не страшнішим за грип
Щогодини у світі помирає більш ніж 7,6 млн. осіб з онкологічними захворюваннями. Лідерами серед цих недуг є рак простати в чоловіків і рак молочної залози в жінок
1980 року Ненсі Брінкер пообіцяла помираючій сестрі, що зробить усе, аби покінчити з раком молочних залоз. Відтак 1982-го в США вона створила фонд Susan G. Komen for the Cure, названий на честь покійної сестри Сьюзен. Завдяки фонду ім. Komen, розмови про рак молочної залози у США стали нормальним явищем, а згодом і у Бразилії, Коста-Ріці, Йорданії, Мексиці, Панамі, Румунії, Саудівській Аравії, Україні й ОАЕ. В рамках цього проекту в Києві провели «Глобальну ініціативу з обізнаності щодо раку молочної залози».
 
Кожна жінка може захворіти на рак молочної залози тільки тому, що вона жінка. Ніхто не знає про причини виникнення недуги в конкретної людини в певний час, як запобігти цьому, але встановлення діагнозу на ранній стадії дає більше можливостей для лікування і, відповідно, шансів на виживання. Завідувач хірургічного відділення КМОЛ Микола Анікусько запевняє, що рак — таке саме захворювання, як грип чи інсульт, і в задавненому стані призводить до смерті.
 
Насамперед потрібно з’ясувати, чи хворів на рак молочної залози хтось у родині, а відтак проконсультуватися з лікарем щодо особистого ризику занедужати. Проходити клінічні обстеження потрібно раз на три роки, починаючи з 20-річного віку, та щорічно, починаючи з 40 років. Проблемою є те, що жінки бояться відвідувати лікарів, тому й не знають про проблему як таку. А у 96% раку молочної залози груди не болять!
 
Ознаки, які повинні змусити проконсультуватися у фахівця:
- припухлість, твердий вузол, ущільнення;
- набряк, підвищення температури, почервоніння, або потемніння шкіри;
- зміни розміру або форми МЗ;
- заглиблення, або зморщення шкіри;
- свербіж, виразки, або висипання на сосках;
- западання соска, або іншої частини грудей;
- раптові незвичні виділення з сосків;
- поява постійного болю в одній ділянці.
 
Чинники, які підвищують ризик розвитку хвороби, — вік, гени, народження першої дитини після 35 років, або ж відсутність дітей узагалі. Високий рівень естрогену у крові, початок менструації до 12 років, початок менопаузи — після 55 років. Вживання алкоголю і протизаплідних таблеток, куріння. Небезпечними є аборти, тому, що груди вже починають готуватися до лактації і переривати це явище щонайменше нездорово.
 
Як зменшити ризик розвитку раку?
 
Підтримувати нормальну вагу тіла, виконувати фізичні вправи, обмежити вживання алкогольних напоїв і прийом гормонів у період постменопаузи. Бажано вигодовувати дітей грудним молоком, але без фанатизму.
 
Щодо їжі, то лікарі радять їсти капусту всіляких видів, особливо броколі, помідори, виноград і, відповідно, хороше вино, олію з льону та рибу. Для жінок із пишними формами хорошим антиоксидантом є грейпфрут.
 
І жодного самолікування чи народної медицини! Слід зрозуміти, що не буває складної форми раку без передракового стану, проте не завжди передраковий стан призводить до страшної недуги.