фото: tsn.ua
Під гаслом «Разом за життя» 30 листопада у Львові відбувся круглий стіл, присвячений Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом
Питання ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД, безсумнівно, викликає у людей негативні емоції та страх. Не виключено, що кожен із нас може отримати ВІЛ-позитивний статус через власну необережність або ж халатність медичних працівників. Згідно зі статистичними даними, 2012 року у Львові зареєстровано 274 випадків ВІЛ-інфікованих, у межах України офіційні дані становлять 260 тисяч, протестовано 221 838 хворих, взято на облік 124 222, на АРТ – 32 872 людини.
ВІЛ/СНІД – соціальна проблема
Як розповідає Мар'яна Богданівна Служинська, головний лікар Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, «на перший погляд видається, що це цілком медична проблема, але насправді – ні, тому що мотивування населення до тестування на ВІЛ-інфекцію – значно ширше питання, воно виходить далеко за межі сучасної медицини». Також лікар зазначила, що цього року було зафіксовано на 20% менше хворих, аніж за попередні роки.
Вона додала, що Україна, і Львівська область зокрема, в повній мірі має забезпечення антиретровірусними препаратами. «Тому сподіваємося, що смертність не досягне критичних показників, бо нині ВІЛ/СНІД – це хвороба не смертельна, а хронічна й така, що довго протікає та не повинна вести до смерті», – розповіла лікар.
Також Мар'яна Богданівна наголосила, що, на жаль, дуже часто у клініку звертаються пацієнти, в яких хвороба – на четвертій клінічній стадії. Такі випадки є дуже прикрими, бо препарати в цій ситуації вже безсилі. Варто зазначити, що більшість ВІЛ-інфікованих мають клінічні прояви туберкульозу й часто (більш ніж у 10% випадків) причиною смерті в них є саме туберкульоз.
«Якщо говорити про шляхи зараження ВІЛ-інфекцією то домінує (99% випадків) гетеростатевий шлях, хоча не виключено й інші шляхи зараження, як-от через кров і від матері до дитини. В Україні зафіксовано й гомосексуальні шляхи передачі ВІЛ-інфекції. Нині про це мало говорять, але ми з цим обов'язково ще зіштовхнемося», – додала лікар.
Антиретровірусні препарати – прорив у сучасній медицині
Два роки тому на конференції у Відні було презентовано найуспішнішу профілактику серед ВІЛ-інфікованих − це прийом антиретровірусних препаратів, – розповів Дмитро Тарасович Тигач, голова Львівського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». «Якщо 20 років тому такі препарати були токсичними, то на сучасному етапі прогресу в медицині вони не є настільки токсичними й не несуть великої шкоди організму людини. Зараз в Україні чимало міських та обласних ВІЛ/СНІД центрів, також є достатнє забезпечення необхідними ліками. Звісно, це не гарантує повний спектр усіх ВІЛ-позитивних, які потребують лікування в Україні, але це вже позитивний аспект у боротьбі проти СНІДу. Кожен, хто потребує лікування, може звернутися по допомогу у своєму місті», – додав Дмитро Тарасович.
Варто розуміти, що людина сама несе відповідальність за власне життя, тому неосвіченість, безвідповідальність молодих людей і суспільства загалом, відсутність засобів безпеки під час статевих актів часто призводить до діагнозу ВІЛ/СНІД. Щоб уникнути цих сумних наслідків, потрібно обов'язково користуватися контрацепцією під час статевих контактів, щороку проходити повне медичне обстеження на виявлення ВІЛ-інфекції та пам'ятати, що через власну необережність кожен ризикує отримати статус ВІЛ-позитивного.
Правильний підхід – крок назустріч для порятунку людини
«Кожен пацієнт потребує індивідуального та комплексного підходу. Якщо в людини присутня довіра до лікаря, їй простіше розпочати лікування та боротьбу зі своєю хворобою», – зазначив Віталій Володимирович Теньков, соціальний працівник ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». Коли пацієнтові призначають антиретровірусну терапію, він може перебувати на всіх обговореннях стану його здоров’я лікарів, соціальних працівників. Хворим займаються такі медичні працівники, як лікар-інфекціоніст, психолог, соціальний працівник і консультант за методом рівний-рівним. «Саме Всеукраїнська мережа започаткувала на Україні таку інновацію, коли консультантом пацієнта є соціальний працівник, також ВІЛ-інфікований. Консультант на власному досвіді показує людині, що в разі вчасного і правильного лікування життя зі СНІДом можливе», – додав пан Теньков.
Варто пам'ятати: за перших симптомів ВІЛ-інфекції потрібно негайно звертатися до лікаря-інфекціоніста, в жодному разі не гаяти часу, бути пильним і відповідальним за своє життя.
Сайт "Львівська газета"