Salus

Salus

15.06.2022 Початок реалізації проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні»

11.06.2022 ЗАПИТ ЦІНОВИХ ПРОПОЗИЦІЙ

03.05.2022 ПЕРЕДАЧА ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ ДЛЯ ПОТРЕБ ЗСУ

10.03.2022 Росія знову вторгається в Україну: як може реагувати медична спільнота?

23.02.2022 Сьомий вебінар англійсько-української он-лайн програми з проблем COVID-19 для лікарів

05.12.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №34

08.04.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №31

31.07.2016 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я

27.07.2016 У Львові провели акцію з профілактики гепатиту (+відео)

Перейти на стару версію сайту

Ресурсний центр ГУРТ

 

16.04.2013
Вірусні гепатити: як від них вберегтися

У знайомої несподівано захворіла 23-річна донька. Спершу почувалася безсилою, швидко втомлювалася, згодом  її почало нудити, болів живіт. Подумали, що дівчина отруїлася, але промивання шлунка полегшення не принесло. А далі почалася блювота, рідні помітили, що у неї пожовтіли очі, шкіра. Після відповідних обстежень лікарі поставили діагноз: гепатит В, гостра форма.

Цей діагноз прозвучав, як грім серед ясного неба, адже батьки розуміли, наскільки небезпечне це захворювання. На щастя, лікування дало позитивний ефект, дівчина одужує. Але рідним не дає спокою думка: де донька могла заразитися цим небезпечним вірусом? Припущень два: або в манікюрному кабінеті, або в стоматолога, який допомагав прорізатися зубу мудрості.


Нині не лише в Україні, а й у всьому світі, різко зростає кількість людей, які хворіють на вірусні гепатити. Нині, скажімо, вже говорять про епідемію гепатиту С. За різними даними, в Украіні ним інфіковано від 3 до 7% населення, що становить понад три мільйони осіб.

Які види вірусних гепатитів найбільш поширені на Львівщині? Чим вони небезпечні та як ними можна заразитися? Чи реально повністю одужати після лікування і скільки воно коштує? І, головне, як уберегтися від цих вірусів? Ці запитання «Газета» адресувала головному інфекціоністу Львівщини, головному лікарю Львівської обласної інфекційної лікарні Сергієві Федоренку та головному епідеміологу Львівщини Наталії Тімко.

 

Гепатит В є однією з найпоширеніших вірусних інфекцій у світі

Сергій Федоренко: Гепатит, за визначенням ВООЗ, це — запалення печінки, яке у більшості випадків спричинене вірусною інфекцією. Є дуже багато вірусів, які викликають це захворювання. Нині розрізняють вірусні гепатити А, Е, В,С, Д, TT, SEN та інші.

В Україні, зокрема на Львівщині, найбільш поширені вірусні гепатити А, В і С. Останніми роками в державі щороку реєструють від  двох до трьох тисяч випадків захворювання на вірусний гепатит А (на Львівщині: 239 випадків — 2009 року і 74 — 2012-го). Торік у Львівській області зареєстровано 122 випадки вірусного гепатиту В (2011-го — 149) і 32 випадки вірусного гепатиту С (2011-го — 42). Також реєструють уперше виявлені хронічні гепатити: 2012 року зареєстровано 37 випадків вірусного гепатиту В і 197 випадків гепатиту С.

Наталія Тімко: Три найпоширеніші віруси мають різні шляхи зараження. Гепатит А, як правило, спричиняють забруднені продукти й вода. Особливо небезпечними є морепродукти, які не мали належної термічної обробки.

Гепатит  В і C зазвичай розвивається в результаті парентеральних (повз шлунково-кишковий тракт) контактів з інфікованими рідинами хворого організму, зокрема, ним можна заразитися під час переливання крові або медичних маніпуляцій, якщо порушено процеси дезінфекції та стерилізації, а також роблячи татуювання, пірсинг, манікюр чи педикюр, якщо інструменти не були належно оброблені.

Вірус гепатитів В і С може передатися і під час незахищених сексуальних контактах, пологах від інфікованої матері до дитини. Високий рівень захворюваності на ці недуги фіксуємо серед споживачів ін’єкційних наркотиків.

Сергій Федоренко: Найважчим серед вірусних гепатитів вважають гепатит В. Його симптоми: жовтяниця, потемніння сечі, підвищена втомлюваність, нудота, блювота та біль у животі. Однак у 70% хворих на гепатит В ці симптоми виникають лише через кілька місяців після зараження.

Вірус гепатиту В надзвичайно заразний: у 50-100 разів заразніший ніж ВІЛ. Він може виявлятися в біологічних рідинах хворого (кров, сперма), внаслідок чого вірус може передаватися від матері до дитини під час пологів, статевих контактів та через кров, зокрема  внаслідок спільного користування забрудненими інструментами (голки, леза для гоління, зубні щітки). Згідно із статистикою, 45% інфікування гепатитом В відбувається статевим шляхом. На другому місці — ін’єкційне введення наркотиків. На третьому — медичні втручання.

Щороку дедалі більше хворих на цей тип гепатиту фіксують не лише в Україні, а й у світі, причому відлік іде на мільйони. За розрахунками експертів, хронічний гепатит В виявляють у понад 350 млн. осіб. Такі хворі мають підвищений ризик розвитку цирозу печінки, печінкової недостатності та раку печінки. Від ускладнень гепатиту В щороку помирає близько мільйона людей (10-те місце у переліку основних причин смерті у світі).

Наталія Тімко: Коли  говоримо про інфікування гепатитом С, то тут на першому  місці є ін’єкційні наркотики — майже 40%. Вірус гепатиту С передається під час безпосереднього контакту з інфікованою кров’ю. Переливання крові та використання багаторазового забрудненого кров’ю інструментарію (шприци та голки, прилади для татуювання, пірсингу, акупунктури) є основними шляхами поширення інфекції. Вірус також передається під час незахищених статевих контактів,  і що більше таких контактів, то вищий ризик інфікування.

Підступність цього захворювання у тому, що в гострому періоді воно минає безсимптомно, навіть жовтяниця не з’являється. Людина не відчуває, що в організм потрапив смертельний вірус. Гостра форма тихенько переходить у хронічну. Вірус може не давати про себе знати протягом тривалого часу, навіть до 20 років, але робити свою чорну справу — вражати все нові й нові клітини, що, зрештою, призводить до цирозу печінки чи гепатоцелюлярної карциноми — різновиду раку. Тому вірус гепатиту С ще називають «ніжним» або «лагідним» убивцею. Цим вірусом у світі уражено понад 180 млн. осіб. Відповідно до даних ВООЗ, сьогодні ця цифра в чотири рази більша за кількість випадків ВІЛ-інфекції.

 

Лікування тривале й дороге

Сергій Федоренко: Тривалість лікування гепатитів й одужання залежить від того, яким саме вірусом заразилася людина, і як швидко діагностовано хворобу. Найсприятливішим є лікування гепатиту А: повне одужання (90% випадків) настає через 3-4 тижні від початку лікування, а у 10% хворих процес одужання затягується до 3-4 місяців.

Серед інших гепатит А відрізняється тим, що він не переростає у хронічний. І від нього дуже легко вберегтися, дотримуючись простих правил гігієни й обережності: слід часто мити руки з милом, особливо, коли повернулися з вулиці, громадського транспорту, після відвідин туалету тощо, ніколи не пити некип’ячену воду, особливо влітку на природі. Вірус гепатиту А у киплячій воді гине через п’ять хвилин, а при кімнатній температурі в сухому середовищі може зберігається протягом тижня, у воді — 3-10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.

Наталія Тімко: Гепатит В можна попередити за допомогою щеплення, для цього є спеціальні вакцини. Перше щеплення роблять у пологовому будинку. На жаль, нині батьки нерідко відмовляються від щеплень, чим у майбутньому наражають дитину на небезпеку. Ті, хто заразився цим вірусом, мусять пройти серйозне лікування, і що швидше воно розпочнеться, то оптимістичнішим буде прогноз.

На відміну від гепатиту В, вакцини проти гепатиту С не існує. Але сучасні стандарти лікування дозволяють вилікувати від цієї недуги 50-90 % хворих. Звісно, якщо недугу виявили на ранній стадії, шанси на одужання значно вищі. Проте успіх лікування залежить також від індивідуальних особливостей пацієнта. Головне добитися ремісії захворювання: якщо кількість вірусу різко зменшується, пошкодження печінки не прогресує, то суттєво зменшується ризик розвитку цирозу або раку. Лікування тривале, до шести місяців, а нерідко й до року.

Гепатит С характеризують легшим, ніж гепатит В, клінічним перебігом. Проте доволі часто в подальшому формуються хронічний гепатит і цироз печінки.

 

Підготувала Олександра Баландюх

 

До теми

На вірусні гепатити хворіють не лише українці, а й громадяни розвинених європейських країн. Але там у хворих є значно більше шансів вибратися з лещат недуги, ніж у нас, бо в країнах Європи діють державні програми, відповідно до яких хворих обстежують і лікують за кошти держави, скажімо, в сусідній Польщі. У нас такої державної програми немає, її ось уже кілька років поспіль лише обіцяють ухвалити. Тож весь тягар лікування хворих з вірусними гепатитами В і С, в основному, лягає на плечі пацієнта та його родини.

А воно не просто дороге, а дуже дороге. Аналіз на виявлення антитіл до гепатиту В у приватних лабораторіях коштує 40 грн., до гепатиту С — 50 грн. Якщо антитіла таки виявлять, то треба зробити розгорнуте дослідження, щоб лікарі знали, як саме лікувати. А воно обійдеться у 500-600 грн. І ці гроші слід викласти хворому з власної кишені, хоча це далеко не всі витрати.

Є різні курси, схеми лікування, що залежать від генотипу гепатиту С і тривають в ліпшому разі від шести місяців до року, а інколи й довше. Є і різні схеми лікування — дешевші, дорожчі. Якщо лікувати за найдорожчою й найефективнішою схемою, то в середньому на місяць хворому на гепатит С потрібно на ліки до 10 тис. грн., а на рік — майже 120 тис. грн. Дешевша схема (вітчизняні препарати) — 2 тис. грн. щомісяця і 24 тис. грн. відповідно на рік. Щоправда, зараз на Львівщині діє обласна регіональна програма, згідно з якою, хворі на гепатит С частину ліків отримують безкоштовно. Чи багато хворих може зібрати такі суми?