Іноземці українського походження облаштували будинок для соціальної адаптації сільських дітей
Олександра Баландюх
Друзі-журналісти розповіли, що в селі Стоянів Радехівського району іноземці, які мають українське коріння, відкрили центр для дівчат, котрі потерпіли від сексуального насилля. Ця новина мене дуже зацікавила, бо не раз спілкувалася з жінками, які дивом вирвалися зі сексуального рабства. Організацій, де їм надають медичну, психологічну допомогу, в нас не бракує. А ось закладів, де вони могли б отримати хоч на якийсь час дах над головою, обмаль. І ця проблема дуже актуальна, адже полонянки доволі часто не можуть повернутися додому, бо бояться осуду рідних, насмішок сусідів, односельчан. А інколи їм просто нікуди повертатися.
Отож ми з фотокореспондентом поїхали в Стоянів. Хотіли поспілкуватися з мешканками центру, подивитися, в яких умовах вони живуть, розпитати, як відбувається їхня адаптація до нормального життя.
Центр знайшли доволі швидко. Зовні він справді чудовий, таких і в містах небагато, а в селі й поготів. Але нас чекало розчарування: брама зачинена на ключ, і мешканців у ньому, як розповіли нам селяни, ще не було.
Пан Василь, який живе по сусідству і доглядає за будівлею, пояснив: раніше тут був дитячий садок, що належав торф’яному заводу. Та завод занепав, а разом з ним і дитячий садок. Тривалий час він стояв занедбаний, а 2006 року приміщення викупили іноземці, за гроші яких провели його повну реконструкцію: добудували третій поверх, замінили вікна, зробили ремонт, встановили котельню. Залишається лише упорядкувати подвір’я. Коли відкриють центр і хто в ньому оселиться, пан Василь не знає. Оскільки будівля належить благодійному фонду «Кленовий лист», то порадив звернутися до голови фонду Марії Білас.
«Це приміщення справді є власністю благодійного фонду «Кленовий лист», — розповіла нам Марія Ігорівна. — Ми плануємо цього року, і що швидше, то краще, відкрити дитячий будинок. Це прихисток для дівчат з неблагополучних родин віком від шести до 18 років, яким потрібна соціальна допомога. Зараз юрист готує відповідні документи. Діти ходитимуть до сільської школи й повертатимуться сюди, як додому. З ними будуть працювати вихователі, які опікуватимуться ними й допомагатимуть їм адаптувалися, підготуватися до дорослого життя. Одночасно тут зможе проживати 16-18 дівчаток».
Голова фонду також розповіла, що ініціатива створити такий центр у сільській місцевості належить правлінню фонду. Іноземці українського походження їздили нашою країною, знайомилися, в яких умовах живуть українці, з якими проблемами стикаються, якої допомоги потребують. І якщо у великих містах є організації, заклади, куди діти, підлітки можуть звернутися по допомогу, то в сільській місцевості їх майже нема, хоча проблеми такі, як і у містян. Ось чому вирішили відкрити його у селі Стоянів.
За словами Марії Ігорівни, є дві закордонні організації, які збирають пожертви й перераховують кошти для облаштування центру. І цього року обов’язково відбудеться новосілля.
Будемо з нетерпінням чекати.