Salus

Salus

15.06.2022 Початок реалізації проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні»

11.06.2022 ЗАПИТ ЦІНОВИХ ПРОПОЗИЦІЙ

03.05.2022 ПЕРЕДАЧА ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ ДЛЯ ПОТРЕБ ЗСУ

10.03.2022 Росія знову вторгається в Україну: як може реагувати медична спільнота?

23.02.2022 Сьомий вебінар англійсько-української он-лайн програми з проблем COVID-19 для лікарів

05.12.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №34

08.04.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №31

31.07.2016 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я

27.07.2016 У Львові провели акцію з профілактики гепатиту (+відео)

Перейти на стару версію сайту

Ресурсний центр ГУРТ

 

18.05.2009
ВІЛ/СНІД не відступає

Щодня в Україні від СНІДу помирає 8 осіб і 50 заражаються ВІЛ-інфекцією 

У неділю - Всесвітній день пам'яті людей, що померли від СНІДу. Україна не може стояти осторонь цієї дати, адже серед країн Європи вона лідирує за рівнем поширення ВІЛ/СНІДу. Щомісяця в Україні реєструють майже 1600 нових випадків ВІЛ-інфекції. Та коли б ввели обов'язкове обстеження, то  кіль­кість ВІЛ-інфікованих  зросла б у 5-8 разів. Якщо у 1994 році було зареєстровано 183 випадки ВІЛ-інфекції, то торік - 139 тисяч... Україна уві­йшла у стадію генералізованої епідемії, коли інфекція вийшла за межі групи ризику. За даними міжнародних експертів, в Україні проживає від 340 до 540 тисяч ВІЛ-інфікованих. За прогнозами, у 2014 році загальна кількість ВІЛ-інфікованих може сягнути 820 тисяч.

Тож є чого жахатися і над чим задуматися. Саме проблемі запобігання СНІДу та підтримці груп з підвищеним ризиком і була присвячена конференція, яку провів благодійний фонд "Салюс", який впроваджує проект, спрямований на подолання стигми та дискримінації стосовно людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом. У ній взяли участь представники різних організацій, що працюють над цією проблемою: Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, центру "Жіночі перспективи" , а також колеги з французької неурядової організації "Secours Catho­lique Caritas France", з якою у БФ "Салюс" є тісна співпраця.

Учасники конференції наголосили, що в Україні, й на Львів­щині зокрема, існує дві проблеми, над якими слід наполегливо працювати і урядовим, і громадським організаціям, якщо ми дійсно хочемо зупинити поширення ВІЛ-інфекції. Перша - профілактика захворювання. Опитування, тренінги, які працівники БФ "Салюс" проводили серед різ­них верств населення (у тренінгах взяли участь майже 4 тис. осіб), свідчать: люди і досі недостатньо поінформовані про шляхи поширення ВІЛ-інфек­ції, про засоби захисту від неї. Значна частина опитаних твердить, як розповіла "Пошті" керівник проекту БФ "Салюс" Олена Ковальчук, що заразитися можна через укус комахи, при спілкуванні, рукостисканні з інфікованою людиною тощо. І в той же час молоді лю­ди, підлітки спокійно вступають у статеві зв'язки, часто змі­нюють статевих партнерів, не користуючись презервативами, не знаючи, що нині саме статевий шлях зараження ВІЛ-ін­фекцією набуває дедалі біль­шого поширення. Що говорити про молодь, коли  навіть медичні працівники  при спілкуванні з людьми, що входять до груп ризику, уникають вживання слова "презерватив".

У розпорядженні БФ "Салюс" є мобільна амбулаторія, яку торік фонду передав МБФ "Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД в Україні". Всього в Україні діє 14 мобільних клінік. Вони призначені для проведення тестування на ВІЛ-інфекцію та надання медично-консультативної допомоги най­більш уразливим групам населення: жінкам секс-бізнесу, споживачам ін'єкційних наркотиків. Іншими словами, не представники груп ризику шукають клініки, де можна обстежитися, отримати медичну консультацію, а мобільна амбулаторія їде до них. Останній виїзд працівники БФ "Салюс" зробили у місто Червоноград. Усі охочі могли добровільно і анонімно обстежитися не лише на ВІЛ-інфекцію, а й на інші інфекції, що передаються статевим шляхом. Й охочих було немало. Результати приголомшили: у трьох юних осіб тест на ВІЛ-інфекцію був позитивний. В амбулаторії на колесах працює психолог або соціальний пра­цівник, який проводить дотестову і післятестову консультацію, морально готує людину спокійно сприйняти результат тестування на ВІЛ, не піддаватися паніці, не впадати у відчай й інформує, куди звернутися для подальшого обстеження та лікування. Адже остаточно діагноз ВІЛ-інфекція можна поставити лише після проведення підтверджувального тесту у Центрі СНІДу.

Друга не менш важлива проб­лема, що існує в нашому сус­пільстві,  - це стигматизація ВІЛ-інфікованих осіб та хворих на СНІД.  Знову ж таки, опитування, яке провели пра­цівники БФ "Салюс" серед різ­номанітних верств населення, показало: більшість людей не готова сприйняти ВІЛ-інфікованих як просто хворих осіб. Вони радять їх ізолювати, звільняти з роботи, навчальних закладів, не бажають працювати з ними в одному примі­щенні, а про подання руки для привітання й мови бути не може. На жаль, такої думки дотримуються не лише пересічні громадяни. При опитуванні керівництва одного з навчальних закладів Львівщини, директор заявив, що коли дізнається, що хтось з його учнів чи викладачів заразився ВІЛ-інфекцією, він відразу буде відрахований чи звільнений з роботи.

А у цивілізованих країнах Європи ВІЛ-інфіковані не почуваються ізгоями. Вони лікуються, працюють, народжують дітей, причому здорових (мож­ливість народити здорове маля є і у всіх ВІЛ-інфікованих жі­нок, треба лише вчасно звернутися до лікаря і пройти відповідне лікування). У Європі  знають, як захиститися від інфекції, а люди, які живуть з ВІЛ-інфекцією, свідомі того, що лише  своєчасне лікування може врятувати їхнє життя, тому там, на відміну від нас, мова не йде про початок генералізованої епідемії.

До теми

На Львівщині у першому кварталі 2009 року вперше діагноз ВІЛ-інфекція встановлено 143 особам (торік за аналогічний період - 78), серед яких 29 - на стадії СНІДу. Померло від захворювань, зумовлених СНІДом (СНІД+інші захворювання), 19 осіб. З тих 143-х осіб, у яких діагностували ВІЛ-інфекцію - 80 осіб заразилися через ін'єкційні наркотики, 48 - статевим шляхом, 12-м дітям інфекція передалася від ВІЛ-інфікованої мами і у трьох випадках шлях інфікування не з'ясований. Станом на 1 квітня 2009 року на обліку перебувало 1334 ВІЛ-інфіковані особи (серед яких 143 дитини), з них у стадії розгорнутих клінічних проявів СНІДу перебуває під наглядом 292 особи (серед яких 4 дитини).


Олександра Баландюх, Суботня Пошта, №790