Salus

Salus

15.06.2022 Початок реалізації проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні»

11.06.2022 ЗАПИТ ЦІНОВИХ ПРОПОЗИЦІЙ

03.05.2022 ПЕРЕДАЧА ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ ДЛЯ ПОТРЕБ ЗСУ

10.03.2022 Росія знову вторгається в Україну: як може реагувати медична спільнота?

23.02.2022 Сьомий вебінар англійсько-української он-лайн програми з проблем COVID-19 для лікарів

05.12.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №34

08.04.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №31

31.07.2016 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я

27.07.2016 У Львові провели акцію з профілактики гепатиту (+відео)

Перейти на стару версію сайту

Ресурсний центр ГУРТ

 

14.05.2011
ВІЛ-інфіковані жінки народжують здорових дітей

Сучасні методи профілактики дозволяють зменшити ризик передачі ВІЛ-інфекції від мами до дитини до 1-2 зі 100%. За останні 2 роки усі 100 дітей, які народились від ВІЛ-позитивних породіль на Львівщині за якісного медичного супроводу – здорові.

 

Про це 10 травня на прес-конференції, присвяченій всесвітньому Дню пам’яті людей, які померли від СНІДу, розповіла керівник проекту «Львів безпечний для світу» з благодійного фонду САЛЮС Олена Ковальчук, – повідомляє кореспондент ЗІКу.

Ковальчук зазначила, що поминаючи мертвих, ми повинні докладати усіх зусиль заради порятунку живих. В Україні тільки за офіційними даними 37428 дорослих, хворих на СНІД, зареєстровано на обліку. А скільки таких людей з тих чи інших причин до лікарів не звертаються – можна тільки припускати. В Україні ВІЛ-позитивні пацієнти зазнають стигматизації або самостигматизації (у цьому випадку – коли людина відмовляється від життя у суспільстві, кар’єри, стосунків, шлюбу, повноцінної сім’ї через нав’язування їй стереотипу чи клейма, що це єдино можливий варіант долі для заражених хронічною хворобою – ЗІК).

Тим часом, у Європі і світі вже знайдено методи, що дають можливість хворим на ВІЛ/СНІД звести вплив хвороби нанівець. Це стосується і формування сім’ї та народження дітей.

Олена Ковальчук пояснила, що сучасні дієві методи профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини доступні практично кожній ВІЛ-позитивній жінці в Україні. Вони дають можливість зменшити ризик наявності вірусу у немовляти до 1-2 зі 100%.

Власне, благодійний фонд САЛЮС і реалізовує у Львівській області проект «Крокуємо у майбутнє», в рамках якого забезпечується медико-соціальний та психологічний супровід ВІЛ-позитивних вагітних.

Загалом пари, де один з партнерів хворий на ВІЛ/СНІД, називають дискордантними.

У випадку, якщо ВІЛ-позитивна жінка, шансів народити здорову дитину більш ніж достатньо. Ризик інфікування чоловіка при запланованому заплідненні жінки без засобів захисту невисокий, але існує. Тому спеціалісти радять використовувати метод штучного запліднення у фахівця.

Якщо носієм ВІЛ/СНІД у парі є чоловік, то ризик зараження жінки дуже сильно зростає. Але й тут є надія. В Україні віднедавна проводять процедуру «промивки» сперми, яку використовують для подальшого запліднення. Такий варіант теж дає дуже високі шанси на те, що у інфікованих батьків буде здоровий малюк і повноцінна сім’я.

Те, що ВІЛ-позитивна жінка не може мати здорових дітей, що інфіковані СНІДом зобов’язані переривати вагітність, відмовлятись від материнства чи батьківства – міфи, які потрібно спростовувати і викорінювати, хоча вони побутують навіть серед медиків. Так, за результатами соціологічного опитування «Індекс стигми», яке проводила у 2011 році Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД, продемонструвало:18 % респондентів, з них – 28% жінок, хоча б раз у житті з боку медпрацівників отримували пораду відмовитись від народження дітей, а 5 % опитаних жінок змушували переривати вагітність. Благодійний фонд САЛЮС у січні-квітні 2011 року проводив теж анонімне опитування, але вже медпрацівників Львова та області. 2,6 опитаних радили б своїм пацієнтам відмовлятися від материнства/батьківства або робити аборт.

Тим часом, застосування антиретровірусних препаратів та допоміжні репродуктивні технології дає ВІЛ-інфікованим право на повноцінне сімейне щастя навіть в Україні з усіма нашими негараздами у сфері ВІЛ/СНІД.