Salus

Salus

15.06.2022 Початок реалізації проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні»

11.06.2022 ЗАПИТ ЦІНОВИХ ПРОПОЗИЦІЙ

03.05.2022 ПЕРЕДАЧА ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ ДЛЯ ПОТРЕБ ЗСУ

10.03.2022 Росія знову вторгається в Україну: як може реагувати медична спільнота?

23.02.2022 Сьомий вебінар англійсько-української он-лайн програми з проблем COVID-19 для лікарів

05.12.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №34

08.04.2019 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я №31

31.07.2016 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я

27.07.2016 У Львові провели акцію з профілактики гепатиту (+відео)

Перейти на стару версію сайту

Ресурсний центр ГУРТ

 

27.07.2011
Гепатит – питання національної безпеки
 
Сьогодні, 28 липня, світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами В і С. У Львові на проспекті Свободи сьогодні і завтра можна пройти експрес-тест на визначення свого гепатит-статусу.
Ольга Хворостовська, газета "Львівська пошта"
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у наступні 20-30 років саме віруси гепатиту, насамперед С, становитимуть найбільшу загрозу для здоров’я людства. Сьогодні вчені констатують пандемію гепатиту С, яка за своїми масштабами вп’ятеро перевищує темпи поширення ВІЛ-інфекції. Більше ніж півмільярда мешканців нашої планети є носіями вірусного гепатиту В чи С. Рівень захворюваності на вірусний гепатит С постійно підвищується. За прогнозами фахівців, у 2015 – 2020 роках кількість осіб, які страждають на це захворювання, подвоїться.
Масштаби небезпеки
За словаминачальника управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимира Зуба, Україна сьогодні належить до числа країн з помірним рівнем поширення гепатиту С. За статистикою, 3% українців, тобто близько 1,17 млн осіб інфіковані цим вірусом. Водночас, на одного офіційно зареєстрованого українця з вірусом гепатиту С припадає 5-6 незареєстрованих. Окрім цього, за результатами вибіркового моніторингу груп ризику, показник інфікування вірусом гепатиту С досягає 40-60%, що значно перевищує середні показники серед аналогічних груп у Європі.Про це Володимир Зуб розповів 26 липня на прес-конференції з нагоди Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами В і С. «Це питання національної безпеки. Якщо не буде вжито радикальних кроків у профілактиці хвороби, то в 2015 році на нас може чекати пік зростання захворюваності на цей недуг і зростання смертності у 3-4 рази», – зазначив Володимир Зуб.
Загострюється ситуація, ще й тим, що гепатит став захворюванням молодих людей. Проблемою є те, що, на відміну від гепатиту В, який протікає зазвичай з помітними симптомами, гепатит С роками може не проявлятися, а виявити його можна лише шляхом відповідних аналізів.
За словами головного медика міста, за статистикою, близько 55% випадків захворюваності на вірусні гепатити В і С надалі спричиняють цироз печінки, понад 70% – первинний рак печінки. На пізній стадії виявлення недуги найчастіше єдиним способом лікування є пересадка печінки. Водночас, дорогим є і лікування гепатиту С – близько 20 тис. доларів на одного хворого.
«Тому необхідна державна програма профілактики і запобігання вірусним гепатитам, якої на сьогодні немає, але над якою працюють. Прогнозується, що в 2012 році на неї закладуть близько 330 млн грн, що дасть змогу краще попереджувати, діагностувати і лікувати гепатити», – каже Володимир Зуб.
Леся Королюк, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я з інфекційних хвороб Львівської міської ради, розповіла, що, хоча вірус гепатиту С відкрили 20 років тому, обліковувати хворих на гостру форму цієї недуги в Україні почали лише з 2003 року, а на хронічну – зі середини 2009-го. За її словами, в Україні 2010 року було зафіксовано 2387 випадків гострого гепатиту В, на Львівщині – 198, з них у Львові – 87. Щодо гострого гепатиту С, ситуація не краща. Хоча у Львові минулого року зафіксовано менше випадків гострої форми захворювання, натомість збільшується кількість випадків хронічного гепатиту С. Так, у травні 2011 року у Львові зареєстровано по два випадки захворювання на гострі гепатити В і С, водночас зафіксовано аж сім випадків хронічного гепатиту С і жодного випадку хронічного гепатиту В. У лютому ж цього року зафіксовано два випадки гострого гепатиту В і три – гепатиту С, натомість 11 випадків хронічного гепатиту С.
Уберегти себе
Як зазначили учасники прес-конференції, оскільки до виявлення вірус може жити в організмі 10-15 років, прослідкувати шлях зараження досить важко. Вірус можна отримати як статевим шляхом, так і через контакт з біологічно активними рідинами, насамперед кров’ю. Він може передатися під час пірсингу, татуажу, манікюру чи педикюру, стрижки, гоління, стоматологічних послуг, інших медичних втручань, при будь-якому контакті з кров’ю носія, якщо є пошкодження цілісності шкіри. До того ж віруси гепатиту В і С стійкі до зовнішнього середовища – у засохлій краплині крові вірус може жити близько чотирьох діб, при температурі 60 градусів – до 30 хвилин, при кип’ятінні – до двох хвилин. А для зараження достатньо всього 0,00004 мл крові. Тому особиста гігієна має дуже важливе значення.
Президент ВГО «Фундація медичного права та біоетики України» Ірина Сенюта зазначила, що тестування на визначення статусу гепатиту є добровільним. «Є лише кілька випадків, коли його призначають як обов’язкове обстеження: для донорів, призовників, ВІЛ-інфікованих, а також вагітним – при певних медичних показах», – сказала вона. За її словами, проблема полягає також у тому, що багато людей не знають свій гепатит-статус, а ті, які знають – не зобов’язані повідомляти про нього навіть лікарям, тож є проблема зараження медпрацівників, які сьогодні є однією з найбільш вразливих груп.
Важливим способом профілактики захворюваності на гепатит В є вакцинація. За словами Володимира Зуба, близько 90% новонародженим її роблять. «Хоча час від часу батьки відмовляються, все ж відсоток охоплених вакцинацією дітей досить високий – близько 90%. Однак вакцини від гепатиту С немає, оскільки вірус, що викликає таке захворювання, дуже мінливий. І це величезна проблема», – зазначив він.
«С» акція
Більше довідатися про цю загрозу для свого здоров’я львів’яни зможуть під час акції «С» – наша спільна справа в боротьбі за життя людини». У її межах сьогодні та завтра, з 16.00 до 19.00, у Львові на проспекті Свободи біля пам’ятника Шевченку працюватиме мобільна амбулаторія благодійного фонду «Салюс», де проводитимуть безкоштовні тести на визначення статусу щодо гепатитів С, В, а також комбі-тести на ВІЛ-статус, сифіліс та гепатити. Також фахівці та волонтери надаватимуть інформаційну та консультативну допомогу.
За словами виконавчого директора фонду Олександри Служинської, здавши кров з пальця, за кілька хвилин можна буде отримати результат. «Якщо тести будуть позитивними – вони потребуватимуть підтвердження. Наші соціальні працівники проконсультують щодо подальших дій», – додала вона.
Володимир Зуб закликав львів’ян здати аналізи на гепатити у закладах охорони здоров’я за місцем проживання, потім кров буде передано до спеціальних лабораторій. В установах охорони здоров’я, підпорядкованих Львівській міській раді, є п’ять лабораторій, де проводиться визначення антитіл гепатиту В і С. Це – перша міська лікарня, третя міська лікарня, міська дитяча клінічна лікарня. Цього року у Львові за сприяння відділу охорони здоров’я ЛМР запрацювали дві нові лабораторії з більш сучасним обладнанням – у другій міській поліклініці на вул. Симоненка і в четвертій на Сихові.
«Також зробити таке обстеження буде запропоновано медичним працівникам, для цього ми створимо усі належні умови. Адже це та група людей, яка має справу з біологічно активними рідинами людини», – сказав він. Крім того, у Львові буде розміщено 10 інформаційних білбордів про вірусний гепатит С.