|
19.06.2011
Україна в центрі уваги Генеральної асамблеї ООН:прийнята нова політична Декларація з ВІЛ / СНІДу
10 червня 2011 року в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку завершилось триденне Засідання високого рівня Генеральної асамблеї ООН з ВІЛ / СНІДу. Незважаючи на відсутність Президента України на цьому заході, наша країна опинилася в центрі уваги: разом з Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном форум відкривала Тетяна Афанасіаді, активістка руху із захисту прав людей, які живуть з ВІЛ, та наркозалежних (м. Одеса).
У своїй промові, зверненій до присутніх голів 30 держав і урядів, 192 офіційним делегаціям країн-учасниць, Тетяна поділилася успіхами і проблемами України та регіону в боротьбі з епідемією, зокрема заявивши: «Наркозалежність і ВІЛ-інфекція потребують лікування, а не кримінального переслідування . Програма замісної терапії - це найпотужніший інструмент у боротьбі з епідемією ВІЛ-інфекції. Я вдячна своїй країні за це прогресивне рішення - впровадження програми замісної терапії. Завдяки цьому зараз більше 6 тисяч осіб мають можливість лікуватися».
Згоден з нею і представник офіційної делегації України на Генеральній Асамблеї, виконавчий директор МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ / СНІД в Україні» Андрій Клепіков: «Програми замісної терапії та профілактичні програми зниження шкоди для споживачів ін'єкційних наркотиків дають вражаючі результати в боротьбі з епідемією і демонструють позитивний соціальний ефект. Однак, незважаючи на гарантії підтримки таких програм, які надає Закон, у нас в країні вони до цих пір знаходяться під величезним тиском правоохоронних і контролюючих органів і постійно висять на волосинці». Примітно, що саме в ці дні в Кабінеті Міністрів Україні активно обговорюються результати впровадження програм замісної терапії в Україні та подальші кроки в цьому напрямку.
Виступ Тетяни Афанасіаді на відкритті Генеральної Асамблеї ООН задало тон обговорення тексту нової Декларації. У документі є низка принципових нововведень: Східна Європа вказана в якості пріоритетного регіону, перераховані найбільш уразливі групи, серед яких - споживачі ін'єкційних наркотиків, жінки, залучені до комерційного сексу, чоловіки, які практикують секс з чоловіками. Істотно розширено розділ, присвячений забезпеченню дотримання прав людини.
У своїй вступній промові Тетяна Афанасіаді повідомила світовій спільноті ті труднощі з якими стикається Україна: «Сьогодні в моєму регіоні, лікування гепатиту « С » недоступне. Тисячі людей чекають, коли воно з'явиться. Тисячі людей чекають антиретровірусної терапії. Багато з них померли, так і не дочекавшись, а ті, хто отримав, зіткнулися з перебоями в її поставках. Кожен день тільки в моїй країні від СНІДу помирає 8 осіб і 56 - інфікуються ВІЛ».
На тлі зафіксованого в багатьох країнах різкого спаду темпів поширення епідемії (до 25%), про що заявив у своїй промові Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, така ситуація в нашій країні викликає серйозну заклопотаність світової спільноти, яку поділяє і Президент України В.Ф. Янукович. У його Зверненні до Генеральної Асамблеї ООН відзначається прогрес, якого досягла країна у боротьбі з епідемією, високо оцінена роль донорів та неурядових організацій («неможливо переоцінити внесок громадянського суспільства у справу боротьби з ВІЛ / СНІДом в Україні» йдеться у зверненні), але також визнається і необхідність активізувати зусилля держави та громадянського суспільства, спрямовані на подолання епідемії.
«Виконання Україною зобов'язань, взятих перед світовим співтовариством, вимагає лідерства та постійної уваги з боку Глави держави. Вкрай важливо, щоб системне вирішення проблем, через які щодня вмирають наші співгромадяни, стало пріоритетом державної політики і адекватно фінансувалося », - резюмує представник української делегації в ООН Андрій Клепіков.
|
|