Профілактика ВІЛ- інфекції серед споживачів ін’єкційнихнаркотиків (СІН) через аптечну мережу.
Кількість наркозалежних у Львівській області протягом останніх років невпинно зростає. І не варто закривати очі на цю проблему, яка, на превеликий жаль, існує в суспільстві. Нерідко серед наркозалежних трапляються ВІЛ-інфіковані, адже інфекція передається через кров, залишки якої завжди є в голці, а споживачі наркотиків практикують використання однієї голки та одного шприца для кількох осіб. Для запобігання такому способу поширення інфекції слід донести до свідомості кожного споживача, що голка повинна бути індивідуальною і використовуватися тільки один раз, а безкоштовно отримати голку та шприц – можна в аптеці. На жаль, не у кожній, а тільки в тих, що залучені до проекту БФ САЛЮС.
Уже три роки в рамках програм, підтриманих МБФ “Міжнародний Альянс з питань ВІЛ/СНІД в Україні” СІНи отримують консультаційні, медично-діагностичі та психологічні послуги у БФ САЛЮС. Одна з таких програм націлена на попередження ВІЛ серед споживачів наркотиків через аптечну мережу м. Львова. З трьома аптеками, умовно названими А1,А2,А3, підписані договори про співпрацю. Згідно з умовами договорів, СІНи мають можливість безкоштовно отримувати від аптечних працівників голки, шприци, спиртові серветки, презервативи та тематичні інформаційні матеріали, а працівники БФ САЛЮС зобов’язані постачати роздаткові матеріали в аптеки.
На початку спільної діяльності були організовані тренінги для залучених до проекту фармацевтів, проведені навчання та підготовка аптечних працівників до роботи із споживачами ін’єкційних наркотиків. Їм надали інформацію про ВІЛ/СНІД, наркоманію, ІПСШ, про методи контрацепції, роздавали листівки з інформацією про шляхи передачі ВІЛ, навчали яким чином працювати з СІНами. Завдяки тренінгам під час спілкування із споживачами, аптечні працівники є достатньо компетентними, щоби надати консультацію, відповісти на запитання та пояснити де і яким чином можна зробити тестування на ВІЛ. Крім того, вони заохочують споживачів робити тести на ВІЛ.
«Аптечний проект», так само як і інші напрями профілактичної діяльності, відноситься до, так-званих, проектів «зменшення шкоди» і реалізується з метою зниження ймовірності інфікування ВІЛ черед ін’єкційне введення наркотиків.
Соціальні працівники фонду САЛЮС та фармацевти об’єднали зусилля у боротьбі з ВІЛ-інфекцією, працюючи з групою, що вважається найбільш уразливою до інфікування ВІЛ.
На початку роботи проекту важко було налагодити діалог між працівниками аптек та наркозалежними. Та згодом зародилась довіра, користувачі зрозуміли, що проект спрямовано на зменшення шкоди та попередження ВІЛ.
Кожен користувач проекту отримує пластикову картку зі своїм унікальним кодом, показавши яку має право на отримання послуг.
Протягом останніх трьох років у проекті БФ САЛЮС, який реалізується через аптечну мережу, послугами охоплено 1200 осіб, з них 300 пройшли обстеження на ВІЛ. Такі проекти реалізують й інші громадські ВІЛ-сервісні організації в Україні. Сподіваємось, робота дасть результат і внесе свою лепту в оздоровлення нашого суспільства.